Damarlarımızda bulunan kanımızın yaşamımız boyunca bütün dokulara ve organlara akmasını sağlayan organımız kalbimizdir. Kalbimiz yaşamımız boyunca 5 ile 7 litre arasındaki kanı hiç durmadan, vüducun her yerine yeterli miktarda ulaşmasını sağlar; kalbimizin görevini yerine getirirken kullandığı bu enerji miktarıyla, yetişkin bir insan her gün 300 metre yukarı kaldırılabilir.

Kalbimiz vücudumuz için bu kadar önemli bir organ ise kalbimize iyi bakmalı, yaşam biçimimizi buna göre düzenlemeliyiz. Kalp sağlığını korumak için yapılabilecek bir çok yöntem bulunuyor. Son yapılan çalışmalarda kalp sağlığını korumak için probiyotiklerin önemi kanıtlanmıştır. Gelin probiyotiklerin kalp sağlığımızı korumadaki görevlerini inceleyelim;

Yağ Plakalarının Oluşumunu Engelleme
Günlük beslenmemizin içinde tükettiğimiz, yüksek kolesterola sebep olan besinler kanımızda plakalar oluşmasına sebep olur. Beslenme düzensizliği sonucu oluşan bu plakaların sebep olduğu pıhtılar ana damarlarımızda birikir. Araştırmalar düzenli olarak probiyotik içerikli besinler tüketmenin, ana damarlarda oluşan bu pıthıların oluşmasını engelleyerek, pıhtı oluşan bölgedeki tıkanıklık seviyesinde değişimlere sebep olmuştur.

Özellikle Lactobacillus reuteri isimli probiyotiklerin kötü kolesterolun gelişmesini engelleyerek %12 civarında kalmasını sağladığı tespit edilmiştir.

Kan Basıncını Düzenlemek
Hipertansiyon dünya çapında milyonlarca insanda görülen bir rahatsızlıktır. Yapılan araştırmalar probiyotiklerin hipertansiyona sebep olan enzimi bloke ederek, kan basıncını normal seviyelerde tutmaya yardımcı olduğu anlaşılmıştır.

D Vitamini Seviyesi
D vitaminin kemik sağlığımız çok önemli olduğu bilinmektedir ancak D vitamini aynı zamanda kalp sağlığımız için de çok önemlidir. D vitamin eksikliği, kan damarlarının daralmasına sebep olarak, böbreklerin filtreleme özelliğinin azalmasına sebep olur. Bu da kan basıncının artmasına ve kalbimizin yorulmasına sebep olur. Kanada’ da yapılan bir araştırmaya göre düzenli olarak probiyotik içeren besiler tüketmek D vitamin seviyesinin korunmasına yardımcı olur.

Obezite
Obezitenin kalp sağlığımız için olumsuz etkileri vardır. Yaşam kalitemizi olumsuz yönde etkileyen bir rahatsızlıktır. Probiyotikler düzenli olarak tüketildiğinde kilo vermeye yardımcı olarak ileride yaşanabilecek kalp rahatsızlıklarını engellemede destek sağlar.

Kan Şekeri Seviyesi
Probiyotik desteklerin inkretin hormonunun salgılanmasında rolü olduğu bilinmektedir. Bu hormone aynı zamanda insulin hormunun salgılanmasına ve kan şekeri seviyesinin korunmasına destek olur.

Kaynak: https://microbiomeplus.com/heart-health-probiotics/