Kefir Nedir?

Kefir taneleri sayesinde elde edilen laktik asit ve etilalkol fermantasyonlarının bir araya getirilerek oluşturulduğu kefir, karışık bir mikrobiyolojik yapıya sahiptir. Sağladığı faydalar ile ilgi gören kefir, ilk olarak 5000 yıl önce bulunmuştur.

Orta Asya’da göçebe olarak yaşayan Türkler, mayalamış oldukları süt ürünlerini yaşadıkları her alana taşımışlardır. Daima yanlarında yer alan keçi, koyun ve atların sütlerini kullanarak kefir yapmışlar ve içmişlerdir. Peynir ile yoğurttan bile önce keşfedilen kefir, insanların temel besin kaynaklarından biri olmuştur.

Avrupa’ya Kefirin Yayılması

Avrupa’da salgın hastalıklar nedeni ile yoğun ölümlerin yaşandığı dönemlerde Büyük Hun İmparatoru olan Atilla, ordusu ile Roma’ya saldırılar düzenliyordu. Bu aşamada, Türklerin hastalıklara karşı nasıl bu kadar dirençli olduğu merak edilmiştir.

Avrupalı tarihçiler tarafından mucizevi ve sihirli bir içecek olarak bahsedilen kefir, Orta Asya’dan yayılarak Avrupa’nın da temel besinleri arasına girmiştir. Kefiri elde etmek isteyen Ruslar, uzun zaman mücadele etse de, bir türlü kefiri alamamışlardır. Kefirin üretilmesi için kullanılan orijinal kefir daneleri, miras değerinde görülerek korunmuştur.

Kefirin Faydaları Nelerdir?

Son dönemlerde özellikle rafine gıdaların tüketiminin artması ile beraber vücudun dengesi de bozulmaya başlamıştır. Bozulan bu dengenin sağlanması için gerekli olan fermente gıdaların ilk sırasında kefir gelmektedir.

Ziraat Fakülteleri ya da aktarlardan temin edilebilen kefir taneleri ile herkesin kendi kefirini yapabilmesi mümkündür. Karnabahar görünümünde olan kefir taneleri, lastik kıvamındadır ve eliniz ile parçalamaya uygundur. Her derde deva olan doğal enerji kaynağı kefirin temel faydaları şu şekilde sıralanabilir:

-Bağışıklık sistemini güçlendirir.

-Vücudun direncini artırır.

-Alerji ve astım gibi hastalıklara karşı direnci sağlar.

-Egzama tedavisinde etkilidir.

-Büyümeye destek sağlar.

-Kansere neden olan hücrelerin oluşumunu engeller.

-Verem ve böbrek hastalıklarında etkilidir.

-Beyin hücrelerinin aktif hale gelmesini sağlar.

-Zayıflamaya yardımcı olur.

-Saçları güçlendirir.

-Cildi güzelleştirir ve cilde parlaklık kazandırır.